Κύδων - Μεσσαρά 76 - 62 (Α' Ανδρών - 10η Αγωνιστική)

Κύδων - Μεσσαρά   76 - 62
Α' Ανδρών - 10η Αγωνιστική

Έπεσε η αυλαία της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Α' Ανδρών της ΕΚΑΣΚ για τον 1ο όμιλο με τον Κύδωνα να υποδέχεται την ομάδα της Μεσσαράς στο κλειστό του Κλαδισού στα Χανιά.
Οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο παρακολούθησαν ένα ιδαιτερά ενδιαφέρον παιχνίδι.. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με σύμμαχο την ευστοχία και τα λίγα λάθη απέκτησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα το οποίο διατήρησαν έως και το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κύδωνας ανέβασε την απόδοσή του, αποδιοργάνωσε τους παίκτες της Μεσσαράς την πίεση σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να μετατρέψει το εις βάρος του -2 στο πρώτο δεκάλεπτο σε +15 στο ημίχρονο.
Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει από τους 15 στους 20 πόντους και τελικά το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 63-39 και στη μέγιστη διαφορά. Τη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν μια αντεπίθεση διαρκείας, με καλή αμυντική λειτουργία και σωστές επιλογές και εύστοχα σουτ, μειώνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους 50'' πριν τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 76-62 ήρθε πιο δύσκολα απ' ότι περίμεναν οι γηπεδούχοι, καθώς με την απόδοση της 4ης περιόδου η ομάδα της Μεσσαράς πλησίασε την έκπληξη χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Με αυτό το ματς τέλειωσε η πρώτη φάση για τον Α' Όμιλο, οι ομάδες του οποίου θα περιμένουν δύο αγωνιστικές ακόμα για να μάθουν τους αντιπάλους τους στη φάση των Play-Off, καθώς ως γνωστόν προκρίνονται και οι 6.

Δεκάλεπτα:  13-15, 28-11, 22-13, 13-23

Κύδων (Ηλιάκης): Μπερτίδης, Πιαλόγλου, Θεοδωράκης 13 (1), Λεκάκος Θ. 9, Πιπεράκης 2, Μπαγάκης 3, Ρούτσης 4, Κατσιγαράκης, Λιονάκης 33, Λεκάκος Η. 8 (2), Μανουσάκης 2, Κοντογιάννης 2.