Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2010

Μεσσαρά - Φιλαθλητικός 44 - 63 (Α' Ανδρών - 6η Αγωνιστική)

Μεσσαρά - Φιλαθλητικός 44 - 63

Ένα κλειστό ματς παρακολούθησαν οι 90 περίπου φίλαθλοι του μπάσκετ στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ των Μοιρών, με τη φιλοξενούμενη ομάδα του Φιλαθλητικού να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην ομάδα της Μεσσαράς με τελικό σκορ 44-63.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και πήραν κεφάλι στο σκορ προηγούμενοι με 7-2. Ο Φιλαθλητικός ισορρόπησε το παιχνίδι, ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά, και κατάφερε να ισοφαρίσει παίρνοντας μάλιστα και βραχεία κεφαλή στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (12-15).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του κ. Πινακουλάκη μπήκε πιο σοβαρή στο γήπεδο και εκμεταλλευόμενη λάθη και άστοχα σουτ των παικτών της Μεσσαράς, έχτισε μια διαφορά ασφαλείας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 13 πόντους (21-34).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πλησιάσουν αλλά και τους φιλοξενούμενους να μπορούν να διερύνουν τη διαφορά. Έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 44-63 με τη Μεσσαρά να δείχνει ότι στηρίζεται αρκετά στην έδρα της, και τους παίκτες της με την εμπειρία που αποκτούν να ανεβάζουν σιγά σιγά την απόδοσή τους.

Δεκάλεπτα:  1ο: 12-15,   2ο: 09-19,   3ο: 10-16,   4ο: 13-13

Μεσσαρά (Νικολιδάκης Στ.): Ταβερναράκης 2, Ρηγάκης 3, Κουκουλάκης, Δαριβιανάκης Δ., Φανουράκης 2, Χαραλαμπάκης 3 (1), Μανασσάκης 1, Δαριβιανάκης Εμμ. 18, Τζογανάκης 2, Στεφανουδάκης 13 (1).

Φιλαθλητικός (Πινακουλάκης Αντ.): Φασουλάκης 21, Κουμιανάκης 17 (3), Δοξαστάκης 8, Μυλωνάκης 4, Σιαφαρίκας 2, Βλαχάκης, Χισκάκας 6 (1), Ζαχαριουδάκης, Παπασταματάκης 3, Γερακιανάκης, Καμπουράκης 2.